Мама-86-Одеса

 
 

Громадська організація «МАМА-86-Одеса»

Організація МАМА-86-Одеса була створена в 1997 році за ініціативою матерів Лузанівки, які спираючись на приклад та досвід Київських мам, що створили організацію МАМА-86, поставили собі за мету вирішення екологічних проблеми за місцем свого проживання.

На момент створення організації мешканці курортного мікрорайону Лузанівка (м.Одеса), що розташований на березі Чорного моря та Куяльницького лиману, потерпали від негативного впливу двох екологічних факторів:

1. В мікрорайоні працювала стара каналізаційно насосна станція, що була розрахована на обслуговування 12-тисячного мікрорайону, але внаслідок зведення нового спального району Одеси (селище Котовський) на 200 тисяч чоловік вона також використовувалася для обслуговування цього нового селища. Внаслідок перенавантаження незапректованими об’ємами каналізаційних зтоків останні 10 років траплялися часті (2-3 рази на місяць) виливи каналізаційних зтоків на вулиці та в помешкання мешканців Лузанівки.

2. В 80-ти метрах від помешкань мікрорайону працював екологічно небезпечний об’єкт, а саме промивально- пропарювальна станція, що промивала цистерни від нафти відкритим способом, викидаючи в повітря величезні об’ми пару насиченого небезпечними для життя хмічними сполуками. В березні 1996 року за одну ніч загинули люди одразу в трьох квартирах будинку, розсташованого поруч із цим хімічним об’єктом.

Тож науку екологія мешканці Лузанівки вивчала не за підручниками та листівками екологів, а по розливах каналізації біля порогів своїх домівок та за запахами парів від промивки цистерн від нафти.

За три роки члени організації разом із Комітетом самоуправління Лузанівки, який жартома називали Комітетом “самооборони” Лузанівки провели велику роботу: це і збір 10 тисяч підписів, це і подання скарги до суду 80 мешканцями Лузанівки, проведення 3-сходів громади Лузанівки, участь в робочій групі міської ради по розробці проекту рішення міської ради по вирішенню проблем Лузанівки, розробка альтернативного рішення громадою Лузанівки, лоббістська діяльнісь на місцевому рівні з просування альтернативного рішення. Лоббістська діяльність на національному рівні – пікети біля КМУ, ВРУ та робота з ПЗУ, яка проводила лоббіські заходи на рівні ВРУ. Внаслідок активних дій мешканок Лузанівки в грудні 1999 року для голосування на сесію міської ради було винесене комплексне рішення “По вирішенню проблем Лузанівки”, за яким виділялися кошти для дофінаннсування добудови нової каналізаційно-насосної станції та планувалося закриття станції по промивці цистерн від нафти на грудень 2000 року. Рішення по закриттю станції було запропоноване самими мешканцями, але проти цього рішення лоббіювала Одеська залізниця, яка була власником екологічно небезпечного об’єкту. Одеська залізниця застосовувала свої лобістські методи, а мешканки Лузанівки – свої. За місяць до голосування рішення на сесії було зроблено ксерокопію їз списку 100 членів Одеської міської ради з номерами телефонів (робочими, домашніми та мобільними). Бабусі Лузанівки були втаємничені в усі “секрети” екологічної самооборони Лузаівців, тож ідея про задушевні бесіди із депутатським корпусом прийшлася ім до душі. Виконання ідеї було блискуче – бабусі із задоволенням телефонували народним обранцям та годинами розповідали про життя своїх родин в умоваж отруйних випарів пропарювальної станції та каналізаційних підтоплень. Важко сказти наскільки до душі народним обранцям прийшлися бесіди лузанівських бабусь, але вгрудні 99-го вони одностано проголосували лобійоване бабусями рішення.

Досвід роботи
МАМА-86-Одеса взяла участь в наступних міжнародних проектах:”Консультації громадськості з питань розробки політики Дністер “(ОБСЄ),” Соціальна оцінка екологічних послуг “(Світовий банк);”Економічно ефективний та безпечний будинок”( NOVIB, Нідерланди), “Cталий розвиток для всіх: екологічна санітарія для сільських областей в Україні ” (Foundation Ensemble, Франція),”Еко-телефон – безкоштовні інформаційні послуги з питань навколишнього середовища” (Lottery fund, Англія), “Консультації з громадськістю з НЕПДГ (Національний екологічний план дій з гігієни) в Україні” (Британська Рада, Англія); “Київ – 2003, Проект участі громадськості в процесі підготовки до 5 Європейської конференції міністрів у рамках процесу “Довкілля для Європи” (Фонд Співтовариства, Англія); Екологічна демократія в Україні (Британське посольство)

В результаті активних дій жінок на місцевому, національному та міжнародному рівнях та широкої лобістської кампанії на місцевому та національному рівнях, було вирішено екологічні проблеми місцевої громади Лузанівки. Було закрито екологічно небезпечний об’єкт ( промивально-пропарювальну станцію на залізничній станції Одеса-Сортувальна), з державного бюджету профінансовано добудову каналізаційно-насосної станції КНС-10А та ліквідовано 5 гектарів нафтового забруднення на місцевих озерах.

В 2002 році лідер організації Світлана Слесаренок стала лауреатом муніципальної акції «Одесит року» в номінації «Лідер громадського руху».

З 1999 року в організації МАМА-86-Одеса працює гаряча екологічна лінія “Еко-Телефон”.

“Еко-Телефон” – це інформаційна служба, що забезпечує доступ до достовірної екологічної інформації, надає консультації з питань здорового способу життя та екологічних прав громадян України.

З усіх екологічних проблем одеситів найбільше непокоїть рівень забруднення та якість води, особливо питної, санітарний стан морської води, як боротися з підпалами опалого листя та як уберегти дерева від вирубки. Згідно статистики гарячої лінії “Еко-Телефон”, підлітки та молодь стали більше цікавитись здоровим способом життя.

За період з 1999 року було надано відповіді більш як на 15000 телефонних дзвінків. В1999-2000 роках програма “Еко-Телефон” фінансувалась англійським фондом “Lottery Found”. На поточний час програма працює без спеціального фінансування, як робочий інструмент реалізації інших проектів.

“Екологічна адвокатура” – проект, що було здійснено за організацій підтримки Асоціації американських юристів /Правова ініціатива в Центральній та Східній Європі (ABA/CEEU), фінансованого Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Головною метою даного проекту є надання без оплатних юридичних послуг населенню, захист порушених прав та законних інтересів в суді. На поточний час програма реалізується без фінансової підтримки. В організації працює кваліфікований юрист.

“Раціональне водокористування” – технічний проект, що було здійснено в 2002 році за підтримки голландського фонду MATRA. В рамках проекту в усіх квартирах двох будинків (Миколаївська дорога,299 та Лузанівська,98) було встановлено квартирні лічильники води. За результатами моніторингу було виявлено багато чисельні порушення прав споживачів комунальних послуг та інституційні бар’єри, що перешкоджали масовому встановленню квартирних лічильників води та розрахункам за реально спожиту воду. МАМА-86-Одеса розробила “Правила встановлення квартирних лічильників води”, які були затверджені наказом управління ЖКГ м. Одеси. Якщо до прийняття “Правил” було декілька сотень квартирних лічильників води, то тільки за перший рік після прийняття “Правил” мешканцями м. Одеси за власний кошт було встановлено 74000 квартирних лічильників води, що в цілому дало зниження рівня споживання води в м. Одеса на 13,6%.

Заслуга “МАМА-86-Одеса” полягає у спрощенні та здешевленні процедури встановлення лічильників води.

“Економічно ефективний та безпечний будинок” – технічний проект, був реалізований за підтримки голландського фонду NOVIB. Термін реалізації проекту 2005-2007 роки. На початку проекту на конкурсній основі за принципом найбільшої активності мешканців будинку був обраний 16-ти поверховий будинок в м. Одеса по вул. Балківськая,36. В будинку було проведено тепловий и електричний аудит, після чого були розроблені заходи з економії електроенергії, тепла, води, як в місцях загального користування, так і в квартирах мешканців цього будинку. За рахунок проекту було встановлено лічильники тепла та гарячої води, система вмикання-вмикання світла от датчиків руху, що в значній мірі знизило видатки мешканців на тепло. Мешканці самостійно встановили квартирні лічильники води (за угодою участі в проекті), енерго – ефективні лампи. За рахунок бюджету міста було встановлено перший в Україні при будинковий майданчик по збору вторинних ресурсів. Майданчик працює на сьогодення. Це єдиний будинок в Україні який здійснює сепарований збір побутових відходів.

Наші контакти:
Вул. Єкатерининська 20, м. Одеса, 65026, Україна
Тел/факс: (048) 715-50-55
Контакт: Слесаренок Світлана Федорівна
E-mail: slesarenok@ukr.net, bswc@ukr.net