Чорноморський жіночий клуб прийняв участь у третій Конференції ООН з питань океанів та морів
Чорноморський жіночий клуб прийняв участь у третій Конференції Організації Об’єднаних Націй з питань океанів та морів (UNOC 3), що проходила 9-13 червня в місті Ніца та об’єднала світових лідерів, експертів та активістів для вирішення проблеми критичного стану наших океанів та морів.
Учасники конференції відзначили, що незважаючи на підвищення обізнаності, проблеми, що стоять перед океаном, залишаються величезними і нагальними. Наразі лише 8% Світового океану перебуває під захистом, і лише 2,8% з них ефективно охороняється. Надмірний вилов риби продовжує загрожувати морському життю: 35,4% світових рибних запасів експлуатуються надмірно. Забруднення пластиком стрімко зростає і може потроїтися до 2040 року, руйнуючи як екосистеми, так і громади. Ще більш тривожним є те, що лише 0,01% кліматичного фінансування досягає зусиль, пов’язаних з океаном.
Учасники конференції закликали країни до ратифікації Договору про відкрите море, виконання угоди Світової організації торгівлі про припинення шкідливих субсидій на рибальство, просування потужного Глобального договору про пластмаси та мобілізацію 175 мільярдів доларів щорічно у вигляді «блакитного» фінансування.
Амбітні цілі, поставлені на 2030 рік – покласти край надмірному вилову риби, захистити 30% океану та ліквідувати забруднення пластиком – можуть бути досягнуті лише завдяки терміновим і скоординованим діям.
Україна публічно підтримала Угоду про відкрите море — Угоду ООН про охорону та раціональне використання біорізноманіття в ділянках океанів за межами національної юрисдикції країн. Представники уряду заявили про швидке завершення юридичних процедур для приєднання до цього міжнародного механізму. Чорноморський жіночий клуб вітає це надзвичайно важливе для довкілля рішення, ухвалене в непростих умовах війни. Про підтримку Угоди про відкрите море повідомило Міністерство охорони навколишнього середовища України. Угода зміцнює міжнародне морське право, відкриває доступ до глобального співробітництва у сфері використання морських ресурсів та посилює позиції України в екологічній дипломатії на міжнародному рівні.
Представниця Чорноморського жіночого клубу звернула увагу учасників конференції на необхідності зміцнення правової бази та механізмів правозастосування, які захищають океани від воєнних злочинів та «екоциду», спричинених війнами та збройними конфліктами. Війна Росії проти України завдала серйозної шкоди Чорному морю. Вибухи, хімічне забруднення та розливи нафти руйнують екосистеми Чорного моря. Забруднені води порушують фотосинтез рослин, що призводить до ланцюгових змін. Чорне море також стикається з проблемою незакріплених морських мін, які загрожують як морському життю, так і судноплавству в Чорному морі. Війна, а особливо вибух Каховської ГЕС, є безпрецедентним випадком руйнування навколишнього середовища в Європі. Ці події призвели до величезних втрат екосистем і вимирання видів. Викиди парникових газів за три роки повномасштабної війни можна порівняти з сумарними річними викидами чотирьох європейських країн – Австрії, Угорщини, Чехії та Словаччини – разом узятих, або з викидами від 120 мільйонів автомобілів, що використовують викопне паливо.
Чорноморський жіночий клуб закликав до зміцнення юридичних механізмів, завдяки яким ми зможемо надати право голосу навколишньому середовищу, гарантуючи таким чином що природа більше не буде «мовчазною жертвою» війни.