15 вересня Громадська організація “Чорноморський жіночий клуб” спільно з Незалежним інститутом екологічних проблем UFU (Берлін) та з Міжнародною екологічною асоціацією захисників річки «Еко-Тірас» провели семінар “Практичний водний менеджмент на малих та середніх річках”.
Питання екологічного відновлення річок та сучасного водного менеджменту надзвичайно актуальні як для України, в цілому, а і для Одещини, зокрема! Тому важливим елементом практичного семінару було залучення спеціалістів з Державного агентства водних ресурсів України з детальною інформацією про поточний стан виконання юридичних зобов’язань впровадження норм Водної Рамкової Директиви в Україні.
Під час семінару також були розглянуті питання:
- Поточного стану державного водного моніторингу в Україні;
- Роль та місце басейнової ради річок в імплементації Рамкової директиви з водних ресурсів та управління малими річками на півдні України;
Цікавою інформативною була також доповідь про стан малих та середніх річок в Одеській області. Ця інформація дала присутнім розуміння про спектр проблемних питань, які потрібно вирішувати на малих річках. Також цікавою була презентація про відновлення річки Ягорлик – першого українського досвіду з ревіталізації річки. Учасникам семінару було представлено перші результати, а також поінформовано про подальші кроки з екологічного відновлення річки. Детальніше про реалізацію цього проєкту можна почитати за лінком
Разом з цим під час семінару учасникам було презентовано «Методичні підходи до екологічного відновлення малих річок в посушливих регіонах». З цим документом можливо познайомитись за лінком. Коротке відео про пілотний проект «Екологічне відновлення частини річки Ягорлик від села Довжанка до села Розівка», який виконаний Окнянською сільською радою за підтримки проекту ГЕФ/ПРООН/ОБСЄ/ЄЕК ООН “Сприяння транскордонному співробітництву та інтегрованому управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер” доступне за лінком.
Цікавими і корисними для подальшої роботи були презентації від представників WWF Ukraine про практичні підходи до демонтажу застарілих гребель в басейні Черемоша та алгоритм юридичних дій зі знесення (ліквідації, демонтажу) гідротехнічних споруд (гребель і дамб), що не виконують більше своїх функцій. Цей документ доступний за лінком.
Велику зацікавленість аудиторії викликала презентація експерта з управління річковими басейнами з федеральної землі Тюрінгія (Німеччина) про біоіндикацію водними макроорганізмами. Під час презентації увагу слухачів було зосереджено на перевагах біологічного моніторингу, зокрема акцентовано увагу на тому, що організми живуть у водоймах цілий рік, вони живуть тільки там, де в достатній мірі задоволені їх потреби, а також своєю присутністю чи відсутністю вони вказують на наявність комплексних дефіцитів. Натомість, хімічний моніторинг реєструє хімічні властивості лише в одному місці і лише на певний момент часу, а для здійснення аналізу треба знати, що конкретно шукати.
Разом з цим були розглянуті біологічні інженерні будівельні матеріали для малих та середніх річок для природного відновлення річок та струмків.
В цілому, всі учасники семінару: представники влади, громадськості, науки, – були надзвичайно зацікавлені представленою інформацією щодо практичних, високоефективних та бюджетних методів відновлення малих річок, зокрема й кращі практики з відновлення малих річок в Німеччині.